Все про першу медичну допомогу

damkinet

навигация

в контексті

13 октября 2008
У такій ситуації особливе значення має перший принцип надання першої допомоги. Огляд місця пригоди з метою виявлення реальної та потенціальної загрози відіграє тут важливу роль. Слід розуміти, що потопаюча людина діє несвідомо та інстинктивно. Ось чому, намагаючись допомогти потопаючому, ніколи не потрібно підпливати до нього близько. Навіть якщо постраждалий дитина, ваш приятель чи близька людина, він може вчіпитись у вас мертвою хваткою та буде тягнути під воду. У такому разі ви не тільки не зможете допомогти, але і самі можете потонути. Навіть професійних рятівників навчають, як наближатись до утопаючого з великою обережністю, тримаючи в руках який-небудь предмет, щоб потопаючий міг за нього ухопитися.
Способи надання допомоги потопаючому
Існують різні способи надання допомоги потопаючому, але ні один з них не може бути універсальним (див. Мал. 14-4). Приймаючи рішення, слід вибрати найменш ризикований, який ви можете використати в даній ситуації. Перелічені нижче способи розміщені по мірі зростання їх складності. Завжди розпочинайте з самого простого, а у випадку невдачі краще подумайте перед тим, як приступити до більш ризикованих дій.
Словесний метод
Знаходячись у безпечному для вас місці, ясно, чітко та коротко скажіть постраждалому, що і як він повинен робити, а також підбадьорюйте його словами. Намагайтесь весь час дивитись в очі постраждалому.
Метод закидання
Якщо постраждалий знаходиться недалеко від вас і під рукою є відповідний плаваючий предмет, киньте його так, щоб постраждалий міг за нього ухопитись.
Метод витягання
Якщо у вас під рукою є який-небудь предмет, наприклад, весло або вірьовка, прив'яжіть їх до плавзасобу, протягніть або киньте постраждалому. При цьому не забудьте добре закріпитись на місці так, щоб під час витягання постраждалого з води центр ваги вашого тіла розміщався внизу.
Вхід у воду на мілководді
Якщо людина терпить нещастя на мілководді, можливо, ви зможете приблизитись до неї вбрід, щоб подати рятувальний засіб. Міцно стійте на дні, тримайтесь однією рукою за яку-небудь опору, наприклад, спорудження причалу та протягніть довгу жердину постраждало-му. Якщо присутніх багато, є можливість зібрати з них живий ланцюжок.
Використання човна
Спробуйте наблизитись до потопаючого на невеликому човні так, щоб кинути йому який-небудь плаваючий предмет або протягнути жердину. Після цього вам слід вирішити, чи ви будете тягнути постраждалого, чи спробуєте затягти його в човен. Рішення треба приймати, враховуючи вагу постраждалого, його стан, стійкість човна і т.п. Ніколи не стійте в човні на повний зріст під час рятування потопаючого.
Рятування уплав
Якщо ситуація така, що вам доведеться добиратись до потопаючого уплав, візьміть з собою який-небудь рятувальний засіб. Щоб зменшити ризик, не підпливайте до постраждалого впритул, зупиніться на відстані від нього та простягніть рятувальний засіб. Тримаючи рятувальний засіб між собою та постраждалим, підтримуйте з ним зоровий та голосовий контакт. Підбадьорюйте постраждалого, намагайтесь заставити його працювати ногами в той час, як з допомогою плавзасобу ви будете тягнути його до берега.
Буксировка постраждалого
При спробі рятування уплав постраждалий може бути не в змозі працювати ногами, щоб допомогти вам. При такій ситуації доводиться тягнути його буксируючого засобом (наприклад, вірьовка, рушниким), і ви повинні триматись за протилежний кінець цього предмета. При цьому ви можете опинитись зовсім близько від

постраждалого. Пам'ятайте про свою безпеку та будьте готовими відхилитись, як тільки постраждалий спробує ухопитись за вас.
Транспортування потопаючого
Якщо інші методи не можете використати, вам, можливо, доведеться утримувати голову постраждалого над водою, схопившись за рятувальний засіб. Якщо постраждалий знепритомнів, він не представляє для вас великої загрози. За допомогою рятувального засобу допливіть з ним до мілини, звідти зможете перенести його у безпечне місце. При цьому ніколи не забувайте про особисту безпеку. Якщо ви відчули, що втрачаєте контроль над своїми рухами, тимчасово віддаліться від потопаючого, а потім відновіть дію.

наше опитування
Чи важливі для вас знання першої медичної допомоги

Так
Ні
Незнаю


популярне