Все про першу медичну допомогу

damkinet

навигация

в контексті

1 октября 2008
Усі клітини організму постійно потребують кисню. Респіраторна (дихальна) система забезпечує організм киснем, який знаходиться в атмосферному повітрі. Повітря, яким ми дихаємо, вміщує 21 відсоток кисню. Коли людина робить вдих, повітря заповняє легені, і кисень поступає в кров. Збагачена киснем кров поступає до серця, яке перекачує кров, розносячі її по всіх частинах тіла. В легенях вуглекислий газ видаляється з крові та виводиться із організму при видиху. Цей процес називається респіраторною (дихальною) діяльністю.
Наш організм використовує лише одну чверть кисню, одержаного при вдиху. Видихнуте повітря містить 16 відсотків
кисню, що є достатнім для забезпечення киснем постраждалого під час проведення йому штучної вентиляції легень.
Органи дихання включають в себе дихальні шляхи та легені (Мал. 5-1). Повітря проходить через носову та ротову порожнини, поступаючи в трахею. Ділянка тканини, яка називається надгортаником, закриває трахею в момент ковтання, перешкоджаючи попаданню їжі та рідини в легені.
З трахеї повітря поступає до легень по двох трубках, які називаються бронхами. Бронхи переходять в більш дрібні відростки, подібно гілкам дерева (Мал. 5-2А). Ці відростки закінчуються мільйонами найдрібніших повітряних мішечків-альвеол.Через тонкі стінки альвеол та капілярів кисень поступає в кров, а вуглекислий газ виводиться з неї.
Повітря поступає до легень при вдиху та виходить з легень при видиху.
Коли людина робить вдих, грудні м'язи та діафрагма розширюють грудну клітку та утягують повітря в легені. При видиху грудні м'язи та діафрагма розслаблюються, даючи повітрю вийти з легенів. Доросла людина споживає близько півтора літра повітря при одному вдиху. В середньому людина в стані спокою робить від 10 до 20 дихань в хвилину. Процесом дихання керує нервова система.
Для забезпечення правильного дихання потрібна налагоджена робота системи кровообігу, респіраторної, нервової та опорно-рушійної систем. Будь-які травми або захворювання, які приводять до порушення функцій цих систем, можуть викликати розлади дихальної діяльності. Наприклад, при зупинці серцебиття у постраждалого припиняється і дихання. Травма або захворювання певного відділу головного мозку можуть привести до порушення або зупинки дихання. Ушкодження м'язів або кісток грудної клітки та спини утруднюють дихання або роблять його болісним. Всі ці ситуації можуть бути причиною виникнення гострої дихальної недостатності.
При зупинці дихання організм більше не одержує кисень і не може продовжувати нормальне функціонування. Після кількох хвилин кисневого голодування відбуваються порушення в роботі систем організму. Людина втрачає свідомість протягом хвилини та, в кінцевому підсумку, серцевий м'яз перестає скорочуватися, після цього криза розповсюджується на інші системи життєзабезпечення. При відсутності кисню клітини організму починають відмирати через чотири-шість хвилин
4—6 хвилин: можливе пошкодження мозку
6—10 хвилин: певне пошкодження мозку
Більше 10 хвилин: безповоротне пошкодження мозку
Час є вирішальним фактором при невідкладних станах. Якщо мозок не отримує кисень протягом кількох хвилин після зупинки дихання, виникає безповоротне пошкодження мозку або смерть
Деякі тканини, такі як мозок, дуже чутливі до кисневого голодування. Якщо мозок не одержує кисень протягом кількох хвилин, наступає його пошкодження або смерть.

наше опитування
Чи важливі для вас знання першої медичної допомоги

Так
Ні
Незнаю


популярне