Все про першу медичну допомогу

damkinet

навигация

в контексті

13 октября 2008
При підозрі на тяжку форму травми опорно-рухового апарату слідуйте основним принципам надання першої допомоги при невідкладних ситуаціях.
Деякі травми опорно-рухового апарату можуть супроводжуватися кровотечею, сильним болем або виходом кістки назовні. Нехай це вас не лякає. Подібні пошкодження рідко представляють загрозу життю постраждалого. Але необхідно обов'язково викликати «швидку допомогу», коли:
• пошкодження охоплюють голову, шию або
спину;
• травма приводить до утруднення ходіння або
дихання;
• наявні ознаки перелому;
• наявні численні травми.
Допомога при всіх видах опорно-рухового апарату однакова. Тут не потрібно визначати характер пошкодження. Під час надання допомоги намагайтеся не причиняти постраждалому додаткового болю. Допоможіть йому прийняти зручне положення. Пам'ятайте про основні моменти: • спокій,
• забезпечення нерухомості пошкодженої частини тіла, • холод,
• підведене положення пошкодженої частини тіла.
Спокій
Уникайте будь-яких рухів, які викликають біль. Допоможіть постраждалому прийняти найбільш зручне для нього положення. При підозрі на будь-який вид перелому залиште пост-раждалого в тому положенні, в якому ви його виявили.
Забезпечення нерухомості пошкодженої частини тіла
До прибуття «швидкої допомоги» ви можете зафіксувати пошкоджену частину тіла постра-ждалого своїми руками або іншими предметами, наприклад, подушками, ковдрами, одягом.
Забезпечення нерухомості пошкодженої частини тіла постраждалого необхідно тільки у випадку, якщо ви не очікуєте на своєчасне прибуття «швидкої допомоги», або ви маєте намір транспортувати його самостійно.
Іммобілізація пошкодженої частини направлена на:
• зменшення болю;
• запобігання додаткових травм;
• зменшення ризику можливої кровотечі;
• зменшення імовірності порушення кровообі
гу в пошкодженій частині тіла;
• запобігання переходу закритого перелому у відкритий.
Фіксація пошкодженої частини може виконуватися шляхом накладання шини, підтримуючої пов'язки або бинтуванням.
Принципи іммобілізації. При накладанні шини керуйтеся наступними правилами:
• шина накладається без зміни положення по
шкодженої частини;
• шина повинна захоплювати як ділянку по
шкодження, так і суглоби, які розташовані
вище і нижче цієї області;
• до і після накладання шини перевірте крово
обіг в пошкодженій частині тіла. Запитайте у
постраждалого, чи німіють у нього кінчики
пальців пошкодженої кінцівки. Перевірте
пальці пошкодженої кінцівки: вони повинні
бути теплими на дотик і мати розовий колір
нігтів. При скаргах на оніміння ослабте по
в'язку;
• зафіксуйте шину вище і нижче місця пошко
дження.
Види шин. Шини бувають трьох видів: м'які, жорсткі і анатомічні. В якості м'яких шин можна використовувати складені ковдри, рушники, подушки, підтримуючі пов'язки або бинти. Підтримуюча пов'язка являє собою косинку, яка зав'язується ззаду для забезпечення опори пошкодженій кінцівці, зап'ястю або кисті. Складену косиночну пов'язку можна використовувати для фіксації шини або іншої пов'язки. Туго згорнута матерія або бинт можуть успішно використовуватися для іммобілізації невеликих частин тіла, наприклад, для кисті або пальців
До жорстких шин належать дощечки, смужки металу, картон, складені журнали і ін.
При анатомічних шинах в якості опори використовується тіло самого постраждалого. Наприклад, пошкоджена рука може бути прибинтована до грудей постраждалого, нога — до здорової ноги.
Холод
При будь-якій травмі, за винятком відкритого перелому, прикладайте лід. Холод допомагає полегшити біль і зменшити припухлість, цим сприяє звуженню кровоносних судин. Звичайно холод прикладається на 15 хвилин через кожну годину.
Для захисту шкіряного покриву зробіть прокладку з марлі або тканини між льодяним компресом і шкірою. Компрес можна зробити, поклавши лід в поліетиленовий пакет і загорнувши його в вологий рушник. Не прикладайте холодного компреса при відкритому переломі, бо тиск на місце перелому може викликати болісне відчуття. При розтягненні зв'язок і м'я-зів, після того, як зменшиться припухлість (звичайно через 2—3 дні), можна, за погодженням з лікарем, починати прикладати теплі компреси для посилення кровотоку в пошкодженій частині, що прискорює загоєння.
Підведене положення
Підведення ушкодженої ділянки допомагає сповільнити кровотік, що зменшує припухлість. По можливості підніміть пошкоджену частину тіла вище рівня серця. Не піднімайте пошкоджену кінцівку при переломі до тих пір, доки не буде накладена шина, або якщо це викликає додатковий біль.
Прийняття рішення про перевезення постраждалого
Якщо ви вважаєте, що створилася загроза для життя постраждалого, не перевозьте його самостійно — негайно викликайте швидку допомогу. Деякі травми недостатньо серйозні для «швидкої допомоги», але потребують уваги лікаря. Якщо ви перевозите постраждалого самостійно, перед тим, як почати його переміщувати, накладіть шину на місце травми.
При травмах опорно-рухового апарату слідуйте загальним принципам надання першої
допомоги. Нижче приводиться послідовність надання допомоги при деяких специфічних травмах.

наше опитування
Чи важливі для вас знання першої медичної допомоги

Так
Ні
Незнаю


популярне