Появата и развитието на атлетизма. Част № 7

Пауърлифтинг и бодибилдинг в Русия в ерата на епохите на 90-те

До края на 20-ти век бодибилдингът в Русия в частност, както и в света като цяло, вече е придобил много специфични очертания организиран, колективен, международно движение. Бързото му развитие продължи, увеличавайки още повече инерцията си. Броят на привържениците на това спортно движение непрекъснато нараства и продължава да расте експоненциално, а победите, постигнати от бивши шампиони, стават пример и пример за нови спортисти по света...

Представянето на руския отбор (1991) може да се счита за истинска сензация на световното първенство по силов трибой за мъже, което завърши в шведския град Йоребру. За първи път 26-годишният А. Лекомцев спечели чистото злато в категория до 82,5 кг със сбор от 790 кг (клек - 300, лежанка - 200, мъртва тяга - 290 кг). Сребърните медалисти бяха С. Журавлев (тегло 57 кг, общо - 527,5), А. Сивокон (67 кг, 687,5), В. Иваненко (100 кг, 867,5), В. Налейкин (125 кг, 902,5).

В резултат на това нашият екип взе, също за първи път, второ отборно място, оставяйки американските спортисти напред, като по този начин доказват, че пауърлифтингът, бодибилдингът и бодибилдингът в Русия практически „стъпват на петите“ и „дишат във врата“ на американските спортисти.

Федерацията по силов трибой постоянно провежда своите първенства и турнири. Те не й се противопоставят атлети „боди билдинг“. (културисти). Например в белоруския спортен клуб „73“ успешно тренират както културисти, така и „повдигачи“.

Руската федерация по културизъм организира и проведе международни мачове Русия - САЩ, международни турнир "Мъж и жена" за наградите на „Съветския спорт“, турнето на славянски културисти в Америка, Европейското първенство (1990), Русия и други състезания. Тя е една от първите тогавашни федерации в страната, която преминава на самофинансиране и самофинансиране. Както виждаме, новите тенденции на перестройката не можеха да не засегнат такива масови спортни движения като бодибилдинга в Русия.

Успешно може да се приеме участието на наши състезатели в 45-ото Световно първенство по културизъм за аматьори (1991 г.) в полския град Катовице. За първи път в историята на родния бодибилдинг 25-годишен мъж стана бронзов медалист в подкатегория до 65 кг. С. Отрох от Киев. В това първенство взе участие представител на Беларус К. Дубков.

На проведеното в Лисабон световно първенство за юноши наш сънародник 18-г. В. Тараканов спечели титлата световен шампион в най-престижната категория - над 80 кг.

Културизъм в Беларус – успехи на съседите

Както виждаме, рамо до рамо с руснаците, нашите близки съседи също постигнаха голям напредък в железния спорт: беларуси, украинци, казахи и други братски страни от бившия СССР...

Например, тя стана широко разпространена бодибилдинг в Беларус. През есента на 1991 г. в град Бобруйск се проведе първото национално първенство по културизъм на републиката. Ето имената на спечелилите спортисти, които влязоха в историята на формирането на този спорт: А. Криксин, Н. Лихтор, К. Дубков, А. Рудаков, А. Макаревич. При жените поведоха Т. Коваленко, И. Казандо, Л. Щепко.

На откритото първенство на страната по бодибилдинг през 1991 г., което се проведе в Минск, отборът на Беларус стана втори след отбора на Русия, а в категория до 80 кг победител стана жителят на Минск К. Дубков, а победителите сред мъжете бяха А. Криксин (65 кг, 2-ро място), А. Рудаков (90, 3), Н. Гришанов (90, 3), а при жените - И. Котран (52, 3) и Л. Щепко (57,3) . Редно е да припомним, че националният отбор на републиката победи Купа на СССР. Несъмнено заслугата за тези успехи принадлежи на федерацията по културизъм на републиката. Тя плати стипендии на водещи спортисти, помогна за закупуване на рехабилитационно оборудване в чужбина и плати някои разходи, свързани с участие в състезания. Тя печелеше пари, като правеше уреди за упражнения, провеждаше търговски състезания и се занимаваше с други видове икономически дейности.