Vznik a vývoj atletiky. Díl č. 7

Silový trojboj a kulturistika v Rusku v době přelomových 90. let

Koncem 20. století kulturistika zejména v Rusku, stejně jako ve světě jako celku, již získala velmi konkrétní obrysy organizovaný, kolektivní, mezinárodní hnutí. Jeho rychlý vývoj pokračoval a jeho dynamika se ještě zvýšila. Počet příznivců tohoto sportovního hnutí neustále rostl a nadále exponenciálně roste a vítězství dosažená bývalými mistry se stávají příklad a příklad pro nové sportovce z celého světa...

Za senzaci lze považovat vystoupení ruského týmu (1991) na světovém šampionátu mužů v silovém trojboji, který skončil ve švédském městě Örebro. Poprvé získal 26letý A. Lekomtsev svou ryzí zlatou medaili ve váze do 82,5 kg součtem 790 kg (dřep - 300, bench - 200, mrtvý tah - 290 kg). Stříbrnými medailisty se stali S. Žuravlev (váha 57 kg, celkem - 527,5), A. Sivokon (67 kg, 687,5), V. Ivaněnko (100 kg, 867,5), V. Naleykin (125 kg, 902 ,5).

Výsledkem bylo, že náš tým získal, také poprvé, druhé místo týmu, čímž ponechali americké atlety napřed, čímž dokázali, že powerlifting, kulturistika a kulturistika v Rusku prakticky „šlapou na paty“ a „dýchají na krk“ americkým sportovcům.

Federace silového trojboje neustále pořádá svá mistrovství a turnaje. Nebrání se jí „bodybuilding“ sportovci (kulturisté). Například v běloruském atletickém klubu „73“ úspěšně trénují kulturisté i „lifteři“.

Ruská federace kulturistiky organizovala a pořádala mezinárodní zápasy Rusko - USA, mezinárodní turnaj "Muž a žena" o ceny „sovětského sportu“, turné slávistických kulturistů v Americe, mistrovství Evropy (1990), Rusko a další soutěže. Byla to jedna z prvních federací v zemi, která v té době přešla na samofinancování a samofinancování. Jak vidíme, nové trendy perestrojky nemohly neovlivňovat taková masová sportovní hnutí, jako je kulturistika v Rusku.

Za úspěšnou lze považovat účast našich atletů na 45. mistrovství světa v amatérské kulturistice (1991) v polských Katovicích. Poprvé v historii tuzemské kulturistiky se stal 25letý muž bronzovým medailistou ve váhové podkategorii do 65 kg. S. Otrokh z Kyjeva. Tohoto mistrovství se zúčastnil zástupce Běloruska K. Dubkov.

Na mistrovství světa juniorů konaném v Lisabonu náš krajan 18letý kulturista V. Tarakanov získal titul mistra světa v nejprestižnější kategorii - nad 80 kg.

Kulturistika v Bělorusku – úspěchy sousedů

Jak vidíme, vedle Rusů dosáhli velkého pokroku v železných sportech i naši blízcí sousedé: Bělorusové, Ukrajinci, Kazaši a další bratrské země bývalého SSSR...

Například se rozšířil kulturistika v Bělorusku. Na podzim roku 1991 se ve městě Bobruisk konalo první národní mistrovství republiky v kulturistice. Zde jsou jména vítězných sportovců, kteří se zapsali do historie vzniku tohoto sportu: A. Kriksin, N. Likhtor, K. Dubkov, A. Rudakov, A. Makarevič. U žen se ujali vedení T. Kovalenko, I. Kazando, L. Shchepko.

Na otevřeném mistrovství země v kulturistice v roce 1991, které se konalo v Minsku, se běloruský tým stal druhým po ruském týmu a ve váhové kategorii do 80 kg zvítězil obyvatel Minsku K. Dubkov a mezi muži zvítězil A. Kriksin (65 kg, 2. místo), A. Rudakov (90, 3), N. Grishanov (90, 3) a mezi ženami - I. Kotrand (52, 3) a L. Shchepko (57,3) . Je na místě připomenout, že zvítězila reprezentace republiky Pohár SSSR. Zásluhu na těchto úspěších měl nepochybně svaz kulturistiky republiky. Vyplácela stipendia předním sportovcům, pomáhala nakupovat rehabilitační pomůcky v zahraničí a hradila některé výdaje spojené s účastí na soutěžích. Vydělávala si peníze výrobou cvičebních pomůcek, pořádáním komerčních soutěží a zapojováním se do jiných druhů ekonomických aktivit.