Η εμφάνιση και ανάπτυξη του αθλητισμού. Μέρος Νο 7

Powerlifting και bodybuilding στη Ρωσία στην εποχή της ραγδαίας δεκαετίας του '90

Μέχρι το τέλος του 20ου αιώνα, το bodybuilding στη Ρωσία ειδικότερα, καθώς και στον κόσμο συνολικά, είχε ήδη αποκτήσει πολύ συγκεκριμένα περιγράμματα οργανωμένα, συλλογικά, διεθνές κίνημα. Η ραγδαία ανάπτυξή του συνεχίστηκε, αυξάνοντας ακόμη περισσότερο τη δυναμική του. Ο αριθμός των υποστηρικτών αυτού του αθλητικού κινήματος αυξάνεται συνεχώς και συνεχίζει να αυξάνεται εκθετικά και οι νίκες που πέτυχαν πρώην Πρωταθλητές έγιναν παράδειγμα και παράδειγμα για νέους αθλητές σε όλο τον κόσμο...

Η απόδοση της ρωσικής ομάδας (1991) μπορεί να θεωρηθεί πραγματικά μια αίσθηση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα άρσης δύναμης ανδρών, το οποίο ολοκληρώθηκε στη σουηδική πόλη Örebro. Για πρώτη φορά ο 26χρονος A. Lekomtsev κατέκτησε το καθαρό χρυσό του μετάλλιο στην κατηγορία βάρους 82,5 κιλών με συνολικά 790 κιλά (squat - 300, πάγκος - 200, deadlift - 290 kg). Οι ασημένιοι Ολυμπιονίκες ήταν οι S. Zhuravlev (βάρος 57 kg, σύνολο - 527,5), A. Sivokon (67 kg, 687,5), V. Ivanenko (100 kg, 867,5), V. Naleykin (125 kg, 902 ,5).

Ως αποτέλεσμα, η ομάδα μας πήρε, επίσης για πρώτη φορά, δεύτερη ομαδική θέση, αφήνοντας μπροστά τους αθλητές των ΗΠΑ, αποδεικνύοντας έτσι ότι το powerlifting, το bodybuilding και το bodybuilding στη Ρωσία πρακτικά «πατάνε στα τακούνια» και «αναπνέουν από το λαιμό» των Αμερικανών αθλητών.

Η Ομοσπονδία άρσης δύναμης πραγματοποιεί συνεχώς τα πρωταθλήματα και τα τουρνουά της. Δεν της αντιτίθενται αθλητές «body building». (bodybuilders). Για παράδειγμα, στον αθλητικό σύλλογο της Λευκορωσίας "73" τόσο οι bodybuilders όσο και οι "ανυψωτές" προπονούνται με επιτυχία.

Η Ρωσική Ομοσπονδία Bodybuilding διοργάνωσε και πραγματοποίησε διεθνείς αγώνες Ρωσία - ΗΠΑ, διεθνείς τουρνουά "Άνδρας και Γυναίκα" για τα έπαθλα του «Σοβιετικού Αθλητισμού», την περιοδεία Σλάβων bodybuilders στην Αμερική, το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (1990), τη Ρωσία και άλλους αγώνες. Ήταν από τις πρώτες ομοσπονδίες της χώρας εκείνη την εποχή που πέρασαν σε αυτοχρηματοδότηση και αυτοχρηματοδότηση. Όπως βλέπουμε, οι νέες τάσεις της περεστρόικα δεν θα μπορούσαν παρά να επηρεάσουν τέτοια μαζικά αθλητικά κινήματα όπως το bodybuilding στη Ρωσία.

Επιτυχημένη μπορεί να θεωρηθεί η συμμετοχή των αθλητών μας στο 45ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ερασιτεχνικού Bodybuilding (1991) στην πολωνική πόλη Κατοβίτσε. Για πρώτη φορά στην ιστορία του εγχώριου bodybuilding, ένας 25χρονος άνδρας έγινε χάλκινος μετάλλιος στην υποκατηγορία βάρους έως 65 κιλά S. Otrokh από το Κίεβο. Στο πρωτάθλημα αυτό συμμετείχε εκπρόσωπος από τη Λευκορωσία Κ. Ντούμπκοφ.

Στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Εφήβων που διεξάγεται στη Λισαβόνα, ο συμπατριώτης μας 18χρονος bodybuilder Β. Ταρακάνοφ κέρδισε τον τίτλο του παγκόσμιου πρωταθλητή στην πιο διάσημη κατηγορία - άνω των 80 κιλών.

Bodybuilding στη Λευκορωσία - επιτυχίες των γειτόνων

Όπως βλέπουμε, δίπλα-δίπλα με τους Ρώσους, μεγάλη πρόοδο σημείωσαν και οι στενοί μας γείτονες στα σιδερένια αθλήματα: Λευκορώσοι, Ουκρανοί, Καζάκοι και άλλες αδελφικές χώρες της πρώην ΕΣΣΔ...

Για παράδειγμα, έχει γίνει ευρέως διαδεδομένο bodybuilding στη Λευκορωσία. Το φθινόπωρο του 1991, το πρώτο εθνικό πρωτάθλημα bodybuilding της δημοκρατίας πραγματοποιήθηκε στην πόλη Bobruisk. Εδώ είναι τα ονόματα των νικητών αθλητών που έμειναν στην ιστορία της διαμόρφωσης αυτού του αθλήματος: A. Kriksin, N. Likhtor, K. Dubkov, A. Rudakov, A. Makarevich. Στις γυναίκες πρωταγωνίστησαν οι T. Kovalenko, I. Kazando, L. Shchepko.

Στο ανοιχτό πρωτάθλημα bodybuilding της χώρας το 1991, που διεξήχθη στο Μινσκ, η ομάδα της Λευκορωσίας έγινε δεύτερη μετά τη ρωσική ομάδα και στην κατηγορία βάρους έως 80 κιλά νικητής ήταν ο κάτοικος του Μινσκ K. Dubkov και οι νικητές μεταξύ των ανδρών ήταν ο A. Kriksin (65 kg, 2η θέση), A. Rudakov (90, 3), N. Grishanov (90, 3), και μεταξύ γυναικών - I. Cotrand (52, 3) και L. Shchepko (57,3) . Αξίζει να υπενθυμίσουμε ότι η εθνική ομάδα της δημοκρατίας κέρδισε Κύπελλο ΕΣΣΔ. Αναμφίβολα, τα εύσημα για αυτές τις επιτυχίες ανήκαν στην ομοσπονδία bodybuilding της δημοκρατίας. Πλήρωσε υποτροφίες κορυφαίων αθλητών, βοήθησε στην αγορά εξοπλισμού αποκατάστασης στο εξωτερικό και πλήρωσε ορισμένα έξοδα που σχετίζονται με τη συμμετοχή σε αγώνες. Κέρδισε χρήματα κατασκευάζοντας εξοπλισμό γυμναστικής, διοργανώνοντας εμπορικούς διαγωνισμούς και συμμετέχοντας σε άλλους τύπους οικονομικών δραστηριοτήτων.