Kettlebell zsonglőr, Apollo tengely és labda súlyzó.

V. F. Kraevszkij, az orosz atlétikai gimnasztika és súlyemelő iskola alapítójának (1885) módszere az erő átfogó fejlesztésének rendszerén alapult. A mindenféle súlyemelés és a súlyzós és súlyzós tempógyakorlatok mellett sok teret szántak az általános fizikai fejlesztésre: birkózás, úszás, kerékpározás.

Az atlétikai gimnasztikai rendszerek fejlesztése és sokszínűsége az atlétikai eszközök alakjának és rendeltetésének megváltozásához vezetett. Így az ókori galterek, amelyeket főként egyensúlyozóként vagy ellensúlyként használtak az ugrógyakorlatok tehetetlenségének kölcsönzésére, átadták helyét a különböző súlyú gömb- és tárcsás súlyzóknak. Velük a legegyszerűbb lengőmozdulatokat, abdukciót és addukciót lehetett végrehajtani a szükséges ismétlésszámhoz. Az ókorban a faragott, sima és érdes kövek tárgyként szolgáltak a hajításhoz, a fej feletti hátradobáshoz, a lábak kiegyenesítéséhez és a fej fölé emeléséhez. A 19. században kövek helyett vasmagot kezdtek használni ugyanerre a célra. Könnyű volt velük zsonglőrködni.

Autó rámpa (apolló tengelynek is nevezték), amelynek tömege elérte az 500 kg-ot, ami az abszolút erő mértékeként szolgált, helyette egy golyós súlyzót vagy „bulldog”-ot. Üreges gömbjeibe fémsörétet vagy homokot öntöttek, így beállították a lövedék súlyát. A „bulldogokat” tárcsás súlyzóval helyettesítették.

Jelenleg a nyaka rendkívül rugalmas ötvözetből készült, a tárcsákat pedig a nemzetközi szabványoknak megfelelő színes műanyag borítja.

Ennek megfelelően megváltozott a súlyzós gyakorlatok végrehajtásának technikája, nőtt a számuk, nőtt a hatékonyság. Általánosságban meg kell jegyezni, hogy a 19-20. század fordulóján a súlyemelő sportokban hajlam volt mindenféle súllyal gyorsasági-erős, tempós stílusban végezni a gyakorlatokat. Így például 1898-ban Szentpéterváron a második orosz bajnokságon S. Eliseev bemutatta a súlyzó emelését (a jelenlegi súlyemelési technika prototípusa „rántás”) egy mozdulattal a mellkashoz. A 144 kg-os súlyt ollós technikával sikerült leküzdenie. Korábban, ezt megelőzően az emelést három-négy lépésben végezték az úgynevezett német rendszer szerint.

A kettlebell emelés az 1970-es évek óta vált népszerűvé Oroszországban. Hazai kettlebell emelőink sikerrel mutatkoztak be az Unión belüli és nemzetközi versenyeken: V. Kalmuk - Szovjetunió Kupa győztes és Európa-bajnok; V. Langler - a Szovjetunió és a Világkupa győztese, Európa-bajnok testépítésben; S. Szergejev - a FÁK Kupa győztese, bajnok és abszolút világcsúcstartó; V. Khoroneko - a Szovjetunió és a FÁK Kupa győztese, többszörös rekorder a súlyemelésben; A. Melnik többszörös bajnok és világhírű rekorder; A. Voronovich és V. Signevich háromszoros világbajnok. A rekordok gyakorlati és módszertani alapját a vezető orosz és fehérorosz kettlebell emelő oktatók teremtik meg: V. S. Frolov, S. V. Yuzyuk, A. P. Vaschilin, V. I. Dovbnya és mások.